4. Nemzetközi Cigány Dal Napja – 2025. augusztus 8.

Helyszín: Dr. Rapcsák András út (A Bessenyei Ferenc Művelődési Központ előtt)

A rendezvény ingyenesen látogatható!

19:00 Mókus és a Bend

20:00 EtnoRom,

21:00 Nadara Gipsy Band (RO-FR)

A műsorváltoztatás jogát fenntartjuk!

4. Nemzetközi Cigány Dal Napja

A világ legnagyobb egynapos fesztiválja

  1. augusztus 8.

7 ország – 16 helyszín – 50 zenekar

Debrecen – Budapest – Szentendre – Százhalombatta – Hódmezővásárhely – Ravazd – Veszprém – Zánka – Nova – Oroszlány

Olaszország – Lengyelország – Szerbia – Spanyolország – Szlovákia – Románia

  1. augusztus 7. kísérőprogram: Debrecen – Nagyerdei Víztorony

Főszervező: Nemzetközi Cigány – és Világzenei Hálózat

Fesztiváligazgató: Rostás Mihály „Mazsi”

Támogatók: MOL – Új Európa Alapítvány, NKA – Nemzeti Kulturális Alap, Belügyminisztérium-Társadalmi és Esélyteremtési Főigazgatóság, Szerencsejáték Zrt.

2025. augusztus 8-án – a legendás észak-macedón énekes, Esma Redžepova születésnapján – negyedik alkalommal rendezik meg a Nemzetközi Cigány Dal Napját. Idén már hét ország 16 helyszíne vesz részt és 50 zenekar fellépésére kerül sor itthon és külföldön Rostás Mihály „Mazsi” (a Lakatos Mónika és a Romengo és a MazsiMó – GipsyMó zenekarok alapítója és zenekarvezetője) kezdeményezésére, a Nemzetközi Cigány és Világzenei Hálózat szervezésében. A világ legnagyobb egynapos fesztiváljának az arca idén Balogh Guszti, az oláh cigány zene egyik legkreatívabb és legkiemelkedőbb dalszerzője és énekese. A Nemzetközi Cigány Dal Napja a sokszínűséget ünnepli legendás cigány és nem cigány művészek részvételével évről-évre bővülő helyszín- és programkínálattal, ingyenes koncertekkel. A fesztivál támogatói a MOL – Új Európa Alapítvány, az NKA, a Belügyminisztérium Társadalmi és Esélyteremtési Főigazgatósága és a Szerencsejáték Zrt.

2025-ben tíz magyarországi városban, valamint hat külföldi helyszínen közel ötven fellépő zenekarral várják a közönséget. „A flamencotól a balkáni rezesbandákig, cigány hallgatóktól a jazzes ritmusokig elvarázsol bennünket a cigány kultúra életöröme, dinamizmusa és mélysége egyaránt” – a  szervezők arra biztatnak mindenkit, hogy merüljenek el a felejthetetlen zenei élményekben jobban megismerve, megtapasztalva a cigány kultúra mellett a saját kulturális sokszínűségünket is.

A nem cigány zenekarok műsorának az érdekessége, hogy a saját repertoárjukba beleépítenek cigány dalokat is és a zenekarok minden helyszínen együtt, egy időben közösen éneklik el a nemzetközi cigány himnuszt, a Gelem, Gelem c. dalt.

Európa egyik legszínesebb, leggazdagabb nemzetisége a cigányság páratlan és a mai napig élő, fejlődő zenei kultúrával, amely a történelem során számos ponton járult hozzá az európai zenekultúra fejlődéséhez. Nincs még egy olyan népcsoport, amely jelen lenne az Unió összes országában, ily módon az európai közösségnek nagyon fontos összetartó ereje a cigányság. A cigány kultúra félreismerhetetlenül magán hordozza a saját jegyeket, egyúttal visszatükrözi a velük kapcsolatba kerülő nemzetek jellegzetességeit is. A spanyol flamenco eleganciájától a szerbiai rezesbandák magával ragadó erejéig képes átölelni egész Európát és a világot, hirdetve a romák szokásait, nyelvét és végtelen életörömét. Kultúrájuk egyik legékesebb része az, amelyik a magyar nemzettel virágzik évszázadok óta, olyan gyümölcsöket teremtve, mint az éttermi cigányzene, az oláh-cigány muzsika és tánc, vagy a vonós magyar népzene.

Rostás Mihály „Mazsi”, a Cigány Dal Napjának ötletgazdája, művészeti vezetője és főszervezője az elmúlt évtizedekben négy kontinens, több mint harminc országában koncertezett a Kossuth-díjas és Womex életműdíjas Lakatos Mónika és a Romengo zenekar vezetőjeként és menedzsereként. Megtapasztalva és cigányul szót értve a különböző országok cigányzenei fesztiváljaival és cigány zenekaraival, hívta életre a Nemzetközi Cigány Dal Napja hiánypótló kezdeményezést és egyben a nemzetközi cigányzenei együttműködésekért sokrétűen tevékenykedő Nemzetközi Cigány- és Világzenei Hálózatot egyaránt.

A 4. Nemzetközi Cigány Dal Napjának magyarországi központi helyszíne idén Debrecen, ahol már augusztus 7-én is programok sokasága várja az érdeklődőket.